Szkoła Podstawowa Rokity

WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA
W SZKOLE PODSTAWOWEJ W ROKITACH

Projekt "Unikalny Europejski Obywatel"
realizowany w ramach programu COMENIUS

W latach 2008-2010 Nasza Szkoła brała udział w Projekcie "Unikalny Europejski Obywatel". Wraz z nauczycielami i uczniami ze Szkół partnerskich z pięciu krajów UE (Irlandii, Hiszpanii, Walii, Szwecji i Włoch) poznawaliśmy wzajemnie metody wykorzystywane w pracy oraz obyczaje i tradycje panujące w naszych regionach.

Celami projektu były, między innymi: zachęcenie do aktywnego obywatelstwa, gromadzenie doświadczeń z pokazów sztuki kulinarnej, poznawanie i celebrowanie unikalnych narodowych świąt, wdrażanie projektu na różnych poziomach edukacji (od przedszkola do najstarszych klas), zachęcanie uczniów i nauczycieli do pogłębiania wiedzy z zakresu stosowania najnowszych technologii cyfrowych, rozwijanie umiejętności komunikowania się w różnych językach.

Zamierzone cele osiągnęliśmy poprzez wykorzystanie takich narzędzi i pomysłów jak: wideokonferencje, blog internetowy, pamiętnik podróżującego misia (miś SWISPI przewędrował całą Europę i otrzymał od każdego z partnerów projektu coś wyjątkowego do swojej walizeczki), wymianę kartek świątecznych (Bożonarodzeniowych), spotkaniom projektowym (Irlandia, Hiszpania, Polska i Włochy), utworzenie książki z przepisami kulinarnymi, wspólne opowiadanie (bajkę).
Bawmy się razem i bądźmy twórczy!

EUROPEJSKI KONKURS COMENIUS partnerskie projekty szkół

Jednym z działań podejmowanych w ramach programu Comenius - zarówno w Polsce, jak i w innych pięciu krajach partnerskich był konkurs na opracowanie znaku graficznego projektu. W naszej szkole 55 uczniów z klas IV - VI wzięło udział w jego tworzeniu. Celem konkursu było uzyskanie logo, który będzie wykorzystywany jako znak umieszczany na szeroko rozumianych materiałach promocyjnych projektu. Technika wykonania prac była dowolna - rysunek na papierze w formie kolorowego lub czarno-białego symbolu, grafika wykonana na komputerze.

Szkolna komisja konkursowa wyróżniła prace: Anny Suchockiej z klasy VI, Dawida Labudy z klasy V, Anny Puzdrowskiej i Aleksandry Wilma z klasy V. Najciekawsze i najbardziej oryginalne prace zostały zaprezentowane podczas pierwszego, partnerskiego spotkania w Cork w Irlandii. Komisja europejskich przyjaciół wyróżniła pracę Anny Suchockiej, która zajęła II miejsce.

CZAS NA PRZYGODĘ
NASZ EUROPEJSKI PRZYJACIEL

W ramach programu "UCZENIE SIĘ PRZEZ CAŁE ŻYCIE" COMENIUS od maja do września 2009r. gościliśmy w naszej szkole Teddy Bear - Pluszowego Misia zaopatrzonego w walizkę i pamiętnik. SWISPI aktywnie uczestniczył w życiu naszej szkoły. Wspólnie z dziećmi i nauczycielami wyjeżdżał na liczne wycieczki: do kina i ZOO w Gdańsku, do Oliwy, do Torunia, Biskupina, Gniezna i Poznania. Przyglądał się zmaganiom uczniów na różnych konkursach szkolnych i gminnych. Trzymał kciuki w biegach Grand Prix. Nauczył się też kilku zwrotów po polsku. Spotkanie przebiegało w serdecznej i przyjaznej atmosferze.

Witajcie. Nazywam się SWISPI. Mam nadzieję, że spodobają się Wam moje przygody! Najpierw pozwólcie, że opowiem skąd wzięło się moje imię. Jest to skrót od angielskich nazw krajów, które odwiedzę.
SPAIN
WALES
IRELAND
SWEDEN
POLAND
ITALY

Właśnie przybyłem do Polski. Mario przywiózł mnie aż z Hiszpanii. Nie mogę się doczekać tej wizyty. Przywiozłem swoje krzesełko. Jest ładne i wygodne. Przedstawiono mnie moim Polskim przyjaciołom. Jestem pewien, że się mną zaopiekują. Wyślę e-maile do wszystkich moich przyjaciół.
Moi Polscy przyjaciele
Dziś odwiedziłem Was na lekcjach. Mogłem nawet wziąć udział w moim ulubionym przedmiocie: Matematyce. Później udaliśmy się z wizytą do Torunia. Odwiedziliśmy planetarium. Widziałem mnóstwo interesujących rzeczy. Widziałem nawet satelitę. Później wybraliśmy się na przejażdżkę starym parowozem. Poznałem bardzo miłego maszynistę. Zrobiliśmy dużo zdjęć. Na pewno Wam się spodobają. Dobrze się bawiliśmy w pociągu. Maszynista pokazał nam sterowanie. Mogłem nawet jechać z przodu. Muszę przyznać, że było to trochę straszne. Niektórzy z moich przyjaciół mogli wrzucić węgiel do pieca. Myślę, że jak dorosnę zostanę maszynistą.
Wycieczka do Parku Jurajskiego
Byłem na ekscytującej wycieczce do parku jurajskiego. Było tam mnóstwo prehistorycznych stworów. Niektóre były przyjazne i zabrały mnie na przejażdżkę dookoła parku. Inne stwory wyglądały wrogo. Musiałem nawet ukryć się na głowie jednego z tych wrogich stworów, żeby nie zjadły mnie na obiad. Moi przyjaciele przyszli i mnie uratowali. Bardzo podobała mi się ta wizyta.

Nasze Sukcesy w projekcie Comenius

POLSKA - ROKITY